Jak wejść w tryb pracy po długiej przerwie świątecznej?
W mojej głowie wciąż mam brzęk kieliszków i wybuchy fajerwerków, prezenty od przyjaciół i krewnych które cieszą oko, a seria gości i zaproszeń, jak się wydaje, nigdy się nie skończy.Ale gdyby życie składało się tylko ze świętowania i zabawy, szybko byśmy się znudzili. Dopamina, zwłaszcza wysokiej jakości dopamina, wymaga nowych bodźców i złożonych zadań.
Dlatego nadszedł czas, aby wrócić do sprawności. I bardzo chce podzielić się z Wami naukowymi sztuczkami życiowymi, jak to zrobić bez niepotrzebnego stresu i napięcia.
1. Zrozum prawdziwą przyczynę dyskomfortu swojej demotywacji.
Nasi bliscy, krewni czy koledzy nie są winni tej trudności, jakich doświadczamy z powrotem do pracy. Jest to dla nas trudne, ponieważ mózg się przebudowuje. Odrzuć pokusę obwiniania za stres okoliczności lub otoczenia – w ten sposób uchronisz się przed konfliktami i szybko wrócisz na właściwe tory.
2. Sformułuj cel
Pamiętaj, dlaczego potrzebujesz swojej aktywności. Nie możesz wrócić do trybu tylko po to, by „powrócić do trybu". Każde działanie musi mieć cel, który tym działaniem staramy się osiągnąć. Dlatego zastanów się, dlaczego tak naprawdę musisz wrócić do trybu pracy – jacy ludzie, zadania, projekty czekają na Twój powrót. Jak powiedział słynny filozof Friedrich Nietzsche: „jeśli wiesz, dlaczego, możesz wytrzymać każdy sposób".
3. Obserwuj swój harmonogram snu
Kiedy idziemy do pracy, zmienia się nasza codzienna rutyna. Mózg potrzebuje czasu, aby odbudować swoje systemy zaopatrzenia w energię i uporządkować nowe informacje, które otrzymuje na jawie. Wszystkie te procesy zachodzą głównie podczas snu. Dlatego wyśpij się wystarczająco dobrze. Idź spać przed północą, wstawaj o tej samej porze. Zalecany czas snu to średnio 7-8 godzin.
4. Stwórz rutynę pracy
Również małe rytuały, które poprzedzają Twoją aktywność zawodową, pomogą Ci wejść w tryb pracy. Dlatego zastanów się, jakie nawyki i rytuały mogą przygotować Cię do pracy i poprzez to osiągniesz przepływ pracy. Na przykład pisarz Stephen King codziennie przez pół godziny siedzi w jednym miejscu i słucha znajomej muzyki, stawia obok szklankę wody lub filiżankę herbaty i zażywa witaminy. Pomaga mu pracować, nawet jeśli nie ma inspiracji.
5. Zaplanuj swój dzień z wyprzedzeniem.
Pamiętaj, aby chronić swój harmonogram przed rozpraszaczami: jeśli masz przydzielone zadania na dany dzień, nie dodawaj do niego dodatkowych zobowiązań. Pamiętaj o błędzie planowania — ta skłonność poznawcza sprawia, że nie doceniamy czasu potrzebnego na wykonanie zadania. Ponieważ nie znamy wszystkich problemów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć tego dnia podczas pracy, zawsze zostaw sobie trochę czasu.
6. Ćwicz higienę cyfrową
Ogranicz konsumpcję treści z portali społecznościowych, staraj się komunikować więcej z kolegami w pracy, rodziną i znajomymi w trybie offline. Przewijanie stron i portali społecznościowych, sprawdzanie wiadomości w komunikatorach czy e-mailach jest przez nas postrzegane jako czynność nawykowa. Ale mózg w tym czasie poświęca dużo energii na percepcję i analizę informacji. Naukowcy udowodnili, że osoby spędzające dużo czasu przy telefonie odczuwają ciągły brak energii.
7. Zmniejsz stres
Spaceruj więcej. Mózg potrzebuje tlenu do dostarczania składników odżywczych. Organizuj zajęcia rekreacyjne, takie jak sport, malowanie, taniec. Pomoże Ci to poczuć teraźniejszość i zmniejszyć niepokój. Ponadto aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na utrzymanie wysokiej zdolności umysłowej i spowolnienie starzenia się mózgu.
8. Ogranicz alkohol i kofeinę
Alkohol hamuje aktywność mózgu, sprawiając, że sen jest powierzchowny i przerywany. A kofeina „spala" zapasy energii. Kiedy pijemy kawę, receptory adenozynowe są zablokowane - sygnalizują naszemu mózgowi sen. Ponadto organizm zaczyna wykorzystywać rezerwowe rezerwy ATP (uniwersalne źródło energii dla wszystkich procesów biochemicznych).
Dlatego zmniejsza się nasze subiektywne uczucie zmęczenia. A tak naprawdę kofeina nie dodaje sił naszemu organizmowi, a jedynie sprawia, że jesteśmy zmęczeni do głębszego poziomu. Eksperci zalecają picie nie więcej niż dwóch filiżanek kawy dziennie.
9. Szukaj nowych możliwości.
Ważne jest, aby próbować nowych rzeczy, aby uwolnić wystarczającą ilość dopaminy, aby popchnąć nas do naszych celów. Kiedy ciągle robimy to samo, to z czasem tracimy dawny zapał i czujemy, że energii do zadań jest coraz mniej.
Aby rozwiązać ten problem, nie jest konieczna radykalna zmiana w polu działalności. Naucz się miękkich lub twardych umiejętności, które są istotne dla Twojej pracy. Możesz to zrobić samodzielnie lub odbyć dodatkowe szkolenie lub kursy online. Pomoże Ci to odzyskać zainteresowanie pracą, zwiększyć produktywność i być może wspiąć się po szczeblach kariery.
10. Zatrzymaj i Wypędź złe myśli.
Kiedy dostosowujemy się do naszego harmonogramu pracy, nasze mózgi będą wytwarzać „depresyjne myśli" z powodu stresu. Możemy zacząć obwiniać siebie, naszą obecną sytuację i kwestionować nasze zdolności. Ale takie myśli nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Tyle, że nasz mózg, który jest pod wpływem stresu, patrzy na wszystko przez szare okulary. Dlatego zajmowanie się takimi destrukcyjnymi myślami - nie pomagają dostroić się do pracy, a jedynie komplikują życie.
Powrót do pracy nie zawsze jest łatwy i przyjemny.
A jeśli będziesz trzymać się tych prostych sztuczek życiowych, poświęcisz na powrót do formy na znacznie mniej czasu i wysiłku.
Wiec w drogę i Życzę owocnego i szczęśliwego roku!
A headline's purpose is to quickly and briefly draw attention to the story. It is generally written by a copy editor, but may also be written by the writer, the page layout designer, or other editors.
Jak wejść w tryb pracy po długiej przerwie świątecznej?