O co zapyta psycholog?
Zanim udasz się na konsultację z psychologiem warto spróbować ustalić pewne fakty, o które będzie pytał diagnosta. Niektórzy zapisują sobie te informacje, aby było łatwiej opowiedzieć o swoim problemie podczas spotkania. Dzięki temu oszczędza się czas, który można przeznaczyć na dodatkowe pogłębienie wywiadu psychologicznego.
Od kiedy trwa problem i jakich doświadczasz objawów?
Po pierwsze, będziesz pytany o to od kiedy trwa problem i jakich doświadczasz objawów (np. ciągłe przygnębienie, wybuchy złości, lęk przed kontaktami z ludźmi, obsesyjne myśli, bezsenność, niska samoocena, zmniejszony apetyt) oraz jak wygląda ich nasilenie w ciągu dnia.
Co dzialo sie przed wystapieniem problemu?
Warto zastanowic sie, czy cos zmienilo sie w Twoim zyciu - chodzi o wszystko, co bylo dla Ciebie stresujace.
Nastepnie psycholog sprawdzi jak obecny problem wplywa na Twoje funkcjonowanie w pracy, w relacjach i innych waznych dla Ciebie obszarach.
Jak przebiegalo Twoje dziecinstwo?
Podczas konsultacji psychologicznych moga pasc rowniez pytania dotyczace Twojego dziecinstwa - sposobow okazywania bliskosci i rozwiazywania konfliktow przez rodzicow, ewentualnych doswiadczen przemocy.
Z drugiej strony funkcjonuje przeciwny mit – będziemy wracać do przeszłości i dawnych traum, nasza sytuacja tylko się pogorszy…
Wiele zależy tutaj od indywidualnego przypadku. Czasem wrócenie do przeszłości jest niezbędne, by skorygować dawne doświadczenia, otwarcie wyrazić emocje czy zaspokoić ukryte potrzeby. Jednak ilość czasu przeznaczanego na rozmowę o przeszłości także zależy od nurtu terapeutycznego.
I inne pytania